T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BAĞCILAR - Füruzan Sadıkoğlu Ortaokulu

SİZ HALA SINAVLARA MOTİVE OLAMIYOR MUSUNUZ?

Sınavlara hazırlanırken motive olamıyor musunuz?

Soru çözerken, konu tekrarı yaparken sürekli dikkatiniz dağılıyor ve sıkılıyorsanız, motivasyon sorununuz var demektir.

Bu durum daha çok hiperaktif çocuklarda görülmekle birlikte, herkes de görülebilir. Başarılı olmak, belirlediğimiz hedeflere ulaşmak iyi konsantre olmakla mümkündür.

İşte size birkaç motivasyon tekniği:

Hedefleriniz ulaşılabilir ve spesifik olsun. Örneğin "bugün 50 soru çözeceğim" gibi. Hedefiniz büyük ya da küçük olması değil, ulaşılabilir olması önemlidir. Çünkü gerçekleştirdiğiniz her hedef için mutlu olacak ve daha da hırslanacaksınız.

Hedeflerinizi küçük parçalara bölün. Adım adım ilerleyin. Gittikçe daha büyük adımlar atmaya başladığınızı göreceksiniz.

Ders çalışmaktan sıkıldığınız zaman, "5 dakika daha.." deyin.5 tane soru daha çözeyim öyle bitireyim.Ya da 5 dk daha konu okuyayım öyle bitireyim gibi.Böylelikle tahammülünüz, sabrınız daha da güçlenecektir.

Ulaştığınız her hedefin sonunda kendinize ödül verin.

Arkadaş çevrenizde sizi sürekli dersin dışına iten tiplerden uzak durun. Bu sosyal hayatı bırakın demek değil. Sadece aşırı sosyallikten sınav süreci boyunca uzak durun.

Düzenli ve verimli çalışın. Anlayarak yeteri kadar çalışmanız tüm gün çalışmanızdan çok daha yararlı olacaktır.

Sizi en iyi motive edecek şey ise, sınavı kazanmakla elde edeceğiniz şeylerdir. Bu iyi bir üniversite, iyi bir kariyer..vb olabilir. Unutmayın "Yeteri kadar nedeniniz varsa her şeyi yapabilirsiniz."

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 04.04.2018 - Güncelleme: 04.04.2018 13:36 - Görüntülenme: 67
Kaynak: Kaynakça: http://www.egitimpusulasi.net
  Beğen | 0  kişi beğendi